Sasko - Encyklopédia

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Sasko
Saský slobodný štát
(Freistaat Sachsen)
Spolková krajina
Letecký záber mesta Drážďany
Poloha spolkovej krajiny Sasko v Nemecku (klikacia mapa)BerlínBrémyBrémyHamburgDolné SaskoBavorskoSárskoŠlezvicko-HolštajnskoŠlezvicko-HolštajnskoBrandenburskoSaskoDurínskoSasko-AnhaltskoMeklenbursko-PredpomoranskoBádensko-WürttemberskoHesenskoSeverné Porýnie-VestfálskoPorýnie-Falcko
Poloha spolkovej krajiny Sasko v Nemecku (klikacia mapa)
Vlajka
Erb
Štát Nemecko Nemecko
Hlavné mesto Drážďany
Rozloha 18 413,91 km² (1 841 391 ha)
Obyvateľstvo 4 183 404 (31.3.2009)
Hustota 227 obyv./km²
Premiér Michael Kretschmer (CDU)
Kód ISO DE-SN
Wikimedia Commons: Saxony
Webová stránka: sachcen.de
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Sasko (nem. Sachsen), dlhý tvar Saský slobodný štát (nenormovaný tvar: Slobodný štát Sasko; nem. Freistaat Sachsen) [1], je jedna zo 16 spolkových krajín Nemecka. Rozkladá sa na východe Nemecka. Je jednou z dvoch nemeckých spolkových krajín (popri Slobodnom štáte Bavorsko), ktoré hraničia s Českom. Na severe hraničí s Brandenburskom a Saskom-Anhaltskom; na západe so Saskom-Anhaltskom a Slobodným štátom Durínsko, na juhozápade s Slobodným štátom Bavorsko; na juhovýchode s Českom; na východe s poľskou časťou Lužice a Sliezska (vojvodstvo Dolnosliezske a Lubušské). V súčasných hraniciach existuje od roku 1993.

V minulosti patrilo do NDR. V časoch NDR sa priemysel a hlavne ťažba hnedého uhlia výrazne podieľala na devastácii krajiny Krušných hôr a okolia. Dnes sa tieto aktivity utlmujú v záujme zlepšenia ekologickej situácie. Energetická problematika sa v posledných rokoch rieši alternatívnym spôsobom (veterné elektrárne) a zdá sa, že tento trend je na vzostupe.

Povrch sa pozvoľna zdvíha zo Severonemeckej nížiny (Norddeutsches Tiefland) na juh do Krušných hôr. Hlavnou prirodzenou chrbticou Saska je rieka Labe, slúžiaca v obmedzenej miere k dopravnému spojeniu s Českom. Žitavské hory (Zittauer Gebirge) na pravom brehu Labe nadväzujú na Lužické hory a rovnako ako ich český náprotivok sa vyznačujú ľudovou architektúrou a tradíciami.

Vymedzenie súčasnej spolkovej krajiny

Z historického hľadiska tvorí väčšinu územia moderného Saska historická krajina Sasko, malá časť bývalej pruskej provincie Saska v okolí Lipska (do 1815 súčasť Saska; v rokoch 1945 – 1952 súčasť Saska-Anhaltska); ďalej takmer celé územie nemeckej časti Hornej Lužice, niekoľko nevýznamných okrajových častí Dolnej Lužice (v rokoch 1815 – 1952 súčasť Brandenburska), nevýznamná časť bývalej pruskej provincie Brandenburska (územie južne od Senftenbergu – do roku 1815 súčasť Saska, v rokoch 1815 – 1952 súčasť Brandenburska); nevýznamná časť bývalých Durínskych štátov Reussu (napríklad obec Fraureuth – v rokoch 1920 – 1952 súčasť Durínska) a Saska-Altenburgu (napríklad bývalá enkláva obec Rußdorf – v rokoch 1920 – 1928 súčasť Durínska); a tiež nepatrná časť Sliezska západne od poľskej obce Przewóz (pozri mapa).

Dejiny

Saské kurfirststvo

Obdobie od 6. januára 1423 do roku 1635

Dejiny do roku 1423 pozri Sasko-Wittenberg, Saské vojvodstvo a Meißensko

Označenie Sasko sa v zhruba dnešnom zmysle používa od 6. januára 1423, kedy po smrti kurfirsta Albrechta II. Saského z askánsko-wittenberskej línie rodu Askáncov udelil kráľ (a potom cisár) Žigmund Luxemburský meißenskému markgrófovi Fridrichovi IV. Bojovnému (Friedrich IV. der Streitbare) z rodu Wettinovcov za jeho oddané služby vojvodstvo Sasko-Wittenberg a spolu s ním aj kurfirstský hlas, čím vzniklo Saské kurfirststvo. Rod Wettinovcov tak sústredil vo svojich rukách tak titul saského kurfirsta, ako aj vojvodu.

Kurfirst Friedrich II. Jemnocitný (1426 – 1464) vládol pôvodne spoločne s vojvodom Wilhelmom, ale už v roku 1440 došlo k rozdeleniu meißenského územia: Wilhelm dostal Durínsko (vojvodstvo) a Fridrichovi zostala zostávajúca časť. Po bratovražedných vojnách v ďalších desaťročiach došlo 11. novembra 1485 v Lipsku k novému rozdeleniu wettinských krajín medzi kurfirsta Ernsta (1464 – 1486) a Albrechta, pričom prvý dostal vlastné Meißensko, druhý Durínsko, a Osterland si rozdelili medzi seba. Súčasne tak boli vytvorené dve línie rodu: ernestínská (kurfirstská) a albertínska (vojvodská). Posledný kurfirst z ernestínskej línie bol zosadený 19. mája 1547 po porážke v šmalkaldskej vojne, a tak prešiel 4. júna 1547 kurfirstský titul spolu s časťou územia na vojvodu Mórica Saského (1541 – 1553) z albertínskej vetvy. Móric zväčšil majetok nákupmi a výmenami (Vogtland) a prenechal ernestínskej línii vojvodstvo Sasko-Altenburg, Sasko-Eisenberg a ďalšie mestá a významné úrady (pozri Durínske štáty).

Obdobie od roku 1635 do 11. decembra 1806

Vlajka kurfirststva Saského
a Kráľovstva Saského
do 16. júna 1815
(pomer strán 2:3)

V priebehu tridsaťročnej vojny získal kurfirst Johann Georg I. (Ján Juraj) Pražským mierom v roku 1635 Lužica (Hornú aj Dolnú) zo začiatku ako české léno. Vestfálsky mier v roku 1648 však značne oslabil kurfirstovu politickú moc. Súčasne vznikli na území kurfirststva nové bočné línie (merseburská – vymrela 1738, weisseinfelsská – zanikla 1746 zeitzská – vymrela už v roku 1718).

V rokoch 1697 – 1733 a 1734 – 1763 vládli saskí kurfirsti v Poľsku (Fridrich August I. Silný – ako poľský kráľ August II., Fridrich August II. – ako kráľ August III.). V tom čase už boli centrom Saska Drážďany, jedno z najvýstavnejších a najkultúrnejšich miest vtedajšej Európy. Sasko vtedy bolo oveľa väčšie ako dnes. Zasahovalo až na územie neskorších pruských provincií Brandenburska a Saska, a na územie dnešného Poľska (pozri mapa Saska v roku 1789).

V období napoleonských vojen bojovalo najskôr Sasko až do roku 1806 proti Napoleonovi, ale po porážke v bitke pri Jene, stojac bezbranné proti víťazovi prijalo 11. decembra 1806 v Poznani ponúkaný mier. Saský kurfirst Fridrich August III. tu v ten deň vstúpil do rýnskeho spolku, dostal kráľovský titul (ďalej vládol ako kráľ Fridrich August I.) a kurfirststvo tým de facto zaniklo.

Saské kráľovstvo

Obdobie od roku 1806 do Viedenského kongresu

8. júla 1807 získalo Saské kráľovstvo ako spojenec Napoleona Tilsitským mierom Varšavské veľkovojvodstvo, od Pruska Cottbus, od Rakúska potom následne Západnú Halič a Krakovsko. V bitke pri Lipsku (16. – 19. októbra 1813) bojovalo saské vojsko najskôr na strane Napoleona, ale 18. októbra prešlo saské vojsko na stranu protinapoleonskej koalície a 19. októbra padol v dobytom Lipsku do zajatia sám kráľ a Sasko sa ako dobytá krajina dostalo od 28. októbra 1813 do 8. júna 1815 pod priamu správu Pruska a Ruska.

Obdobie od 18. mája 1815 do roku 1918

Na viedenskom kongrese bol 18. mája 1815 saský kráľ Fridrich August I. donútený odstúpiť Prusku celú Dolnú Lužicu a severovýchodnú časť Horná Lužica spoločne s ďalšími oblasťami, ktoré boli integrálnou súčasťou Saského kráľovstva (napríklad časti krajov Meißenského a Lipského, Wittenbersko, Durínsky, Neustädtenský kraj, väčšinu biskupstva Merseburg, takmer celé biskupstvo Naumburg a Henneberg). Celkovo Sasko stratilo 58% územia a jeho rozloha potom dosahovala už len 14 993 km². Navyše bolo donútené vstúpiť do Nemeckého spolku.

Mapa Saského kráľovstva z roku 1890
mapa Saského kráľovstva z roku 1895

Za kráľa Antona I. (1827 – 1836) bol pod vplyvom francúzskej júlovej revolúcie dovtedajší stavovský štát premenený na konštitučnú monarchiu. Ústavou zo 4. septembra 1831 bol zriadený dvojkomorový snem, v ktorom prvú komoru tvorili členovia dovtedajšieho stavovského snemu, druhú 75 poslancov volených na 6 rokov. Roku 1832 bola v Sasku zrušená povinná „robota“ a roku 1833 a roku 1834 poddanstvo.

Zmluvou z 24. marca 1833 pristúpilo Sasko k nemeckému colnému spolku, čomu sa až dovtedy z nechuti k Prusku bránilo. Tým sa saskému priemyslu otvorila cesta k ďalším trhom a naštartoval sa výrazný hospodárský rast. Za kráľa Fridricha Augusta II. (1836 – 1854) bola roku 1837 zahájená paroplavba na Labe, zakladané železnice a zriaďované telegrafy (1850). Vďaka priemyslovému rozkvetu rýchlo stúpal počet obyvateľov a súčasne rástlo občianske sebavedomie. Rok 1848 priniesol zrušenie cenzúry v Sasku, slobodu zhromažďovania a reformu dvojkomorového snemu: do prvej komory volili najväčší daňoví poplatníci a do druhej každý na základe všeobecného hlasovacieho práva. Ale keď kráľ neschválil snemovný návrh novej ústavy a snem 28. apríla 1849 rozpustil došlo v Drážďanoch 3. – 9. mája k pouličnej vzbure, ktorá bola potlačená s pruskou pomocou. 3. júna 1850 potom bola zrušená ústava, obmedzená sloboda tlače a zhromažďovania a bol obnovený snem v starej podobe z roku 1831.

V otázke zriadenia nemeckého spolkového štátu s vylúčením Rakúska pod predsedníctvom Pruska, Sasko najskôr sympatizovalo s Pruskom a vstúpilo s ním a s Hannoverskom do „spolku troch kráľov“, ale čoskoro sa od tejto myšlienky odvrátilo a postavilo sa spolu s Rakúskom proti týmto snahám. Za kráľa Johanna (1854 – 1873) Sasko s obavou sledovalo rastúci pruský vplyv a žiarlivo strážilo suverenitu malých nemeckých štátov. Z tejto snahy vyplynul projekt spolku všetkých menších nemeckých štátov (1860), ktorý mal brániť ich nezávislosť proti Prusku i Rakúsku. V prusko-rakúskom spore o Šlezvicko-Holštajnsko bolo stanovisko Rakúska Sasku a menším štátom bližšie a preto sa s nimi Sasko postavilo pri hlasovaní 11. júna 1866 v spolkovej rade Nemeckého spolku na stranu Rakúska. V nasledujúcej vojne saská armáda o sile 32 000 mužov, netrúfajúc si brániť Sasko, ustúpila do Čiech, kde bojovala po boku Rakúska. Po porážke Rakúska nasledovala pruská okupácia. Sasku sa síce podarilo zaistiť celistvosť územia, ale 21. októbra 1866 muselo pristúpiť k novo založenému Severonemeckému spolku pod vodcovstvom Pruska, odstúpilo spolku poštu a telegrafy, zaplatilo Prusku vojnové reparácie vo výške 10 miliónov toliarov a vzdalo sa samostatnej zahraničnej politiky. Sasko sa potom v rokoch 1870 – 1871 zúčastnilo vojny s Francúzskom. Od 18. januára 1871 bolo spolkovou krajinou Nemeckého cisárstva.

Obdobie po skončení prvej svetovej vojny do nástupu nacizmu

Po prvej svetovej vojne prevzali 8. novembra 1918 moc v Sasku robotnícko-vojenské rady, vodca tunajšej SPD Fleißner vyhlásil 10. novembra 1918 Saskú republiku a 13. novembra 1918 posledný kráľ z rodu Wettinov Friedrich August III. abdikoval na zámku Guteborn pri Ruhlande. Potom tu do 14. marca 1919 existovala Saská republika rád.

28. novembra 1918 bolo zavedené všeobecné, rovné volebné právo pre mužov a ženy od 21 rokov. V februári 1919 bol potom zvolený prvý demokratický Saský parlament a 25. februára 1919 nadobudla účinnosť nová ústava Slobodného štátu Sasko (Der Freistaat Sachsen), ktorý bol spolkovým štátom tzv. Weimarskej republiky. Slobodný štát Sasko mal pred územnou výmenou s Durínskom rozlohu 14 993 km².

V roku 1928 bola uskutočnená územná výmena a úprava hranice medzi Slobodným štátom Sasko a Krajinou Durínsko. K Sasku prešlo 1115 ha so 4 890 obyvateľmi a 1 778 ha s 2900 obyvateľmi prešlo k Durínsku (mapa zobrazujúca územnú výmenu).

Sasko získalo najmä bývalé exklávy bývalého vojvodstva Saska-Altenburgu obec Russdorf pri Limbachu-Oberfrohny a Neukirchen pri Waldenburgu, ale tiež obce Wickersdorf, Waldsachsen a časť obce Ponitz, osadu Gosel. Pri Plavne získalo okrem iného osadu Caselwitz, časť obce Greiz, obec Görschnitz a tiež časť obce Schönbach.

K Durínsku naopak prešla saská exkláva Liebschwitz pri Gere s obcami Lengefeld, Liebschwitz, Lietzsch, Niebra, Pösneck, a Taubenpreskeln a tiež susedné obce Hilbersdorf, Loitzsch, Rückersdorf, Thonhausen a Grobsdorf. Okrem toho bola k Durínsku pričlenená obec Bocka pri Altenburgu a Kauritz pri Meerane a tiež osada Frohnsdorf obce Ziegelheim a časť obce Obergrünberg. Pri Greizi prešli od Saska osada Stelzen (súčasť obce Reuth), časť obce Noßwitz, osada Sachswitz (súčasť obce Elsterberg) a časti osady Cunsdorf (súčasť obce Reichenbach).

Vývoj správneho členenia

  • 1815 – 1835: 5 krajov (Lipský, Krušnohorský, Voigtlandský, Meißenský, Markgrófstvo Horná Lužica)
  • 1835 – 1874: 4 krajské direktória (Lipské, Zwickauské, Drážďanské, Bautzenské)
  • 1874 – 1900: 4 krajské hajtmanstvá (Lipské, Zwickauské, Drážďanské, Bautzenské)
  • 1900 – 1932: 5 krajských hajtmanstiev – Zwickauské bolo rozdelené na Zwickauské a Kamenické
  • 1932 – 1939: 4 krajské hajtmanstvá (Lipské, Zwickauské, Kamenické, Drážďansko-bautzenské)
  • Od 1939: 4 vládne obvody (Lipsko, Zwickau, Kamenica, Drážďansko-bautzenský)

Až do roku 1932 mala v rámci Saska rozsiahlu samosprávu vrátane vlastného snemu Horná Lužica. Najskôr ako Markgrófstvo Horná Lužica, neskôr ako Bautzenský kraj.

Po nástupe nacizmu a za druhej svetovej vojny

Potom, čo vstúpil do účinností nový zákon o začlenení krajín do Ríše (Vorläufiges Gesetzes zur Gleichschaltung der Länder mit dem Reich) z 31. marca 1933, bol 5. mája 1933 ustanovený ríšskym miestodržiteľom Saska Martin Mutschmann. Ten potom bol 28. februára 1935 dodatočne poverený vedením zemskej vlády. Predsedom vlády od 10. marca 1933 do 28. februára 1935 bol Manfred von Killinger. 14. októbra 1933 potom prestali v celom Nemecku existovať zemské snemy, vrátane saského, Slobodný štát Sasko prestal štátoprávne existovať a Sasko bolo naďalej krajinou centralizovanej Tretej ríše, čo potvrdil aj zákon o novej štruktúre ríše z 30. januára 1934. Aj potom tu však až do konca vojny fungovala formálna zemská vláda.

13. a 14. februára 1945 boli Drážďany zničené jedným z najťažších bombardovaní druhej svetovej vojny.

V apríli až máji 1945 bolo Sasko obsadené Červenou armádou, územie západne od Muldy s Lipskom, Grimmou a Rochlitzom, a západne od Zwickauskej Muldy s Aurbachom, Falkensteinom, Plavnom, Olešnicou nad Halštrovom, Reichenbachom a Zwickau obsadili vojská USA. Začiatkom júla 1945 sa potom celé Sasko stalo súčasťou sovietskej okupačnej zóny Nemecka.

Po skončení vojny do roku 1952

4. júla 1945 vytvoril Sovietsky zväz v rámci svojej okupačnej zóny Nemecka autonómnu Krajinu Sasko, ktorá bola novo vymedzená územím bývalého Slobodného štátu Sasko (bez území východne od rieky Nisy, ktoré bolo začlenené do Poľska) a územím dosiaľ pruskej časti Hornej Lužice na západ od Nisy (do 1945 súčasť pruskej provincie Sliezska). V týchto hraniciach malo nové Sasko rozlohu 17 004 km². To sa potom 7. októbra 1949 stalo jednou zo 6 krajín zo začiatku federatívnej socialistickej Nemeckej demokratickej republiky (NDR).

23. júla 1952 bola NDR premenená na centralistický štát, krajiny zrušené a ich územie rozdelené medzi novo vzniknuté kraje (Bezirke) nerešpektujúce hranice pôvodných krajín, čo bolo v súlade so zásadou „rozdeľuj a panuj“. Územie zostávajúceho Saska bolo rozdelené medzi kraje Kamenický (10. mája 1953 – 31. mája 1990 Karl-Marx-Stadt), Lipský, Drážďanský; nepatrná časť pripadla ku Gerskému kraju a severná časť Hornej Lužice k Cottbuskému kraju. Vedomie saskej kultúrnej spolupatričnosti sa však komunistickému režimu odstrániť nepodarilo.

obdobie 1952 – 1990 pozri: Nemecká demokratická republika

Obdobie od roku 1990

Po protikomunistických búrkach v roku 1989 sa 3. októbra 1990 NDR zjednotila s Spolkovou republikou. V ten deň došlo aj k obnove krajín, ktorých hranice sa však už nedržali pôvodných zemských hraníc z rokov 1945 – 1952, ale boli vytvorené narýchlo z hraníc dovtedajších okresov z rokov 1952 – 1990. Obnovený Slobodný štát Sasko bol novo vymedzený územím dovtedajších krajov Drážďanského, Kamenického a Lipského (bez dovtedajších okresov Altenburg und Schmölln), ďalej potom územím dovtedajších okresov Hoyerswerda und Weißwasser z kraja Cottbuského.

Niektoré okrajové obce a mestá na západe územia pôvodný krajiny z rokov 1945 – 1952, ktoré boli súčasťou Saska už v rokoch 1815 – 1945 alebo aj skôr, sa stali súčasťou obnovenej krajiny Durínska (napríklad mestá Elsterberg, Mühltroff, Pausa/Vogtl., Ziegelheim, a obce Ebersgrün, Ranspach, Langenbach, Thierbach (Saský), Unterreichenau, Cunsdorf a Görschnitz). Okrajové územia na severe (súčasť pôvodnej Horná Lužica) patriace k Sasku v rokoch 1945 – 1952 zasa boli začlenené do Brandenburska (Mesto Ruhland, obce Hohenbocka, Hermsdorf s osadami Jannowitz a Lipsa, Guteborn, Grünewald, Schwarzbach, Tettau, Hosena, Peickwitz Archivované 2011-07-19 na Wayback Machine, Kroppen, Lindenau, Frauendorf). Naopak sa súčasťou Saska stali územia, ktoré v rokoch 1945 – 1952 tvorili súčasť krajiny Saska-Anhaltska – do roku 1815 súčasť Saska (celé dovtedajšie okresy Torgau, Eilenburg, Delitzsch; a územie západne a juhozápadne od Lipska; súčasť Durínska (napríklad obec Fraureuth) alebo Brandenburska (okrajové územie pri južnej hranici pôvodnej Dolnej Lužice).

Roku 1992 sa po referende vrátili k Sasku z Slobodného štátu Durínsko mestá Elsterberg, Mühltroff, Pausa/Vogtl. a obce Cunsdorf, Langenbach, Thierbach (Saský), Ebersgrün, Ranspach, Unterreichenau a Görschnitz. Dnešný Slobodný štát Sasko je podstatne väčší ako Sasko v rokoch 1815 – 1945.

Administratívne členenie

Vládne obvody

Slobodný štát Sasko sa člení na 3 vládne obvody (Regierungsbezirke). Sú nimi Drážďany, Kamenica a Lipsko. Tie sa ďalej členia na 22 krajinských okresov (Landkreise) a 7 miest bez okresu (Kreisfreie Städte).

Krajinské okresy

22 saských krajinských okresov jednotlivo:

  1. Annaberg (ANA) (2)
  2. Aue-Schwarzenberg (ASZ) (2)
  3. Bautzen (BZ) (1)
  4. Chemnitzer Land (GC) (2)
  5. Delitzsch (DZ) (3)
  6. Döbeln (DL) (3)
  7. Freiberg (FG) (2)
  8. Kamenz (KM) (1)
  9. Leipziger Land (L) (3)
  10. Löbau-Zittau (ZI) (1)
  11. Meißen (MEI) (1)
  12. Mittlerer Erzgebirgskreis (MEK) (2)
  13. Mittweida (MW) (2)
  14. Muldentalkreis (MTL) (3)
  15. Dolnosliezsko Hornolužický okres (NOL) (1)
  16. Riesa-Großenhain (RG) (1)
  17. Sächsische Schweiz (Saské Švajčiarsko)(PIR) (1)
  18. Stollberg (STL) (2)
  19. Torgau-Oschatz (TO) (3)
  20. Vogtlandkreis (V) (2)
  21. Weißeritzkreis (DW) (1)
  22. Zwickauer Land (Z) (2)
Landkreiskarte: Sachsen
Landkreiskarte: Sachsen

Mestá bez okresu

Referencie

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Sasko
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Sasko

Externé odkazy

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Sasko

Podporte znalostnú spoločnosť na Slovensku...
čítajte viac na tomto odkaze: Ľadový hokej

Ústavní pořádek České republiky
Ústavní soud České republiky
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2024)
Čechův most
ČEPEK
Česká filmová a televizní akademie
Česká pirátská strana
Česká strana sociálně demokratická
Česká Wikipedie
Český lev 2023
Český rozhlas
Česko
Českobratrská církev evangelická
Čestné prohlášení
Článek 200
Článek 28
Článek 365 trestního zákona Srí Lanky
Čtyřiatřicátý dodatek irské ústavy (manželská rovnost), 2015
Řád templářů
Řád Tomáše Garrigua Masaryka
Římskokatolická akademická farnost Praha
Řiditelné torpédo
Šestá křížová výprava
Štít (architektura)
Švédsko
Žabí muži
Žebrová klenba
1. červenec
10. březen
12. březen
1229
1229
1314
14. březen
15. březen
16. prosinec
18. březen
1924
1939
1994
1998
1999
2. březen
2001
2004
2005
2006
2011
26. leden
28. únor
7. březen
9. březen
96. ročník udílení Oscarů
A2 (časopis)
Abakus (architektura)
Adolf Hitler
Akce D.O.S.T.
Akropolis (Athény)
Aktuálně.cz
Alegorický vůz
Alexandre José Maria dos Santos
Aliance pro rodinu
Amnesty International
Andrej Babiš
ANO 2011
Anta
Apoteóza
Archimédova spirála
Architektura
Asistovaná reprodukce
Autoritní kontrola
Azyl
Barokní architektura
Baroko
Bill Clinton
Bombaj
Brankár (ľadový hokej)
Bratři (film, 2023)
Braunschweig
Brian Mulroney
Brno
Bušanovice
Církevní sňatek
Církev československá husitská
Category:Prague Pride
Category:Volutes (architecture)
Centrum pro výzkum veřejného mínění
Cillian Murphy
Commons:Featured pictures/cs
Cyril Svoboda
Czeslaw Walek
Dánsko
Dělnická strana sociální spravedlnosti
Dagmar Navrátilová
Digital object identifier
Diskriminace
Dluh
Dominik Duka
Duhová vlajka
DVTV
Economia
Emma Stoneová
Empora
Encyklopedie
Eric Carmen
Evropská úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod
Facebook
Fasáda
Federace Bosny a Hercegoviny
Filip IV. Francouzský
Francouzské království
Freska
Fridrich II. Štaufský
Gay a lesbická liga
Gay Pride
Gemeinsame Normdatei
Globální oteplování
Haiti
Hana Kulhánková
Hana Moučková
Herbert Kroemer
Hetrik Gordieho Howea
Hlavice (architektura)
Hlavní strana
Homofobie
Homogamie (sociologie)
Homoparentalita#Právní rozměr homoparentality
Homosexualita
Iónský řád
IDNES.cz
Indie
Instagram
International Standard Book Number
Internet Archive
IROZHLAS
Jakub z Molay
Jana Černochová
Jana Gavlasová
Jana Pastuchová
Jan Chvojka
Jan Zahradil
Jaromír Drábek
Jaroslav Bureš
Jaroslav Lorman
Jaroslav Zvěřina
Jeannine Gramicková
Jeruzalém
Jeruzalémské království
Jiří Dienstbier mladší
Jiří Karas (politik)
Jiří Pospíšil
Jitka Kupčová
Jordánsko
Josef Bernard (hejtman)
Jozef Steiner
Jsme fér
Křesťan
Karel Eliáš
Karl Hermann Frank
Kateřina Konečná
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kazatelna
KDU-ČSL
Kees Rijvers
Kivi okaritský
Kněžiště
Komunistická strana Čech a Moravy
Konstantin von Neurath
Konzervatismus
Konzola (architektura)
Korintský řád
Kosmický prostor
Kostel Nejsvětějšího Salvátora (Praha)
Krajní pravice
Krize v Rudém moři
Krnovské knížectví
Krystyna Pyszková
Lapačka (rukavica)
Legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku
Letectvo Spojených států amerických
Letenská pláň
Levice
LGBT
LGBT hnutí
LGBT práva podle zemí a teritorií
LGBT práva v Česku
Litoměřice
Loď (architektura)
Logos Česká republika
Lubomír Dorůžka
Městská část a městský obvod
Městský soud v Praze
Maďarský antiLGBT+ zákon
MAFRA
Magistrát hlavního města Prahy
Mainstream
Manýrismus
Manželství
Marcello Gandini
Marek Švehla
Marek Benda
Marek Jędraszewski
Markéta Pekarová Adamová
Matriční úřad
Matrika
Mezinárodní den proti homofobii a transfobii
Michaela Marksová
Mignatta
Miloš Velemínský
Miloš Zeman
Ministr pro lidská práva a národnostní menšiny České republiky
Miss World
Mladí křesťanští demokraté
Monika Mihaličková
Most Legií
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní (Praha)
Národní park Kosterhavet
Němčina
Nadace Wikimedia
Na příkopě (Praha)
New York
Nezisková organizace
Novinky.cz
Novorenesance
Občanská demokratická strana
Občanský pakt solidarity
Občanský sňatek
Občanský zákoník (Česko, 2012)
Občanství
Olomouc
Opavské knížectví
Oppenheimer (film)
Oscar
Oscar za nejlepší film
Osvojení
Pásmo Gazy
Palmeta
Pandemie covidu-19
Paragraf 171 trestního zákona Kyperské republiky
Paragraf 175
Paragraf 213 trestního zákona Norského království
Parlament České republiky
Pavel Tollner
Pavel Zajíček
Petr Nečas
Petr Pavel
Pinkwashing
Pochod pro rodinu
Portál:Aktuality
Portál:Architektura a stavebnictví
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Portál (architektura)
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Pozůstalost
Prague Pride
Prague Pride 2011
Prague Pride 2012
Prague Pride 2013
Prague Pride 2014
Prague Pride 2015
Prague Pride 2016
Prague Pride 2017
Prague Pride 2019
Prague Pride 2021
Prague Pride 2022
Prague Pride 2023
Prague Pride 2024
Praha
Pravěk
Prezident České republiky
Prezident Spojených států amerických
Prohlášení za mrtvého
Protektorát Čechy a Morava
První písemná zmínka
Puk (hokej)
Q218626#identifiers
Q218626#identifiers|Editovat na Wikidatech
Queer
Rada vlády pro lidská práva
Radka Maxová
Registrované partnerství
Registrované partnerství v Česku
Renesanční architektura
Respekt (časopis)
Rodinné právo
Rokoko
Rolba (ľadová plocha)
Románský sloh
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruský zákon proti LGBT propagandě
Sálový kostel
Sakristie
Saské Švýcarsko
Sasko
Senát Parlamentu České republiky
Severoatlantická aliance
Seznam ministrů pro lidská práva České republiky
Skandinávie
Slezské Beskydy
Sociální stratifikace
Sociologický ústav Akademie věd České republiky
Sokol (spolek)
Soubor:20070421365DR Struppen Kirchberg evangelische Kirche.jpg
Soubor:AntefixSharp.jpg
Soubor:Architecture-corbels.jpg
Soubor:Braunschweig Brunswick Gewandhausgiebel Detail links.jpg
Soubor:Brno 7788.jpg
Soubor:Busanovice13voluta.JPG
Soubor:CapitelCorintio-del-OdeonAgora Atena.JPG
Soubor:Detail - Temple of Concord - Tabularium - Rome 2016.jpg
Soubor:Erechteion - chapiteau.jpg
Soubor:Gay Pride Flag.svg
Soubor:Il Gesu.jpg
Soubor:Krzeszów, Bazylika Wniebowzięcia NMP 06.jpg
Soubor:Kytice a formulář při uzavření registrovaného pratnerství.jpg
Soubor:Litomerice main square 03.JPG
Soubor:MolayExecution.jpg
Soubor:P1750598.JPG
Soubor:Prague Pride 2011 parade at Národní street.jpg
Soubor:Prague Pride 2014 Čechův most (1).jpg
Soubor:Prague Pride 2016 Průvod na Čechově mostě 3.jpg
Soubor:Prague Pride 2019 discussion about homophobia in Patra.jpg
Soubor:Prague Pride 2019 Langhans – Centrum Člověka v tísni.jpg
Soubor:Prague Pride 2019 travesti show on Střelecký ostrov 1.jpg
Soubor:Praha, Čechův most, Prague Pride (5).jpg
Soubor:Praha, dům U Dvou slunců, štít.JPG
Soubor:Praha, Na Příkopě, Pride 2017, Homo Lobby.jpg
Soubor:Praha, Prague Pride 2018, Čechův most IV.jpg
Soubor:Praha, Staré Město, Prague Pride 2012, alegorický vůz.jpg
Soubor:Praha, Staré Město, Prague Pride 2012, transparent.jpg
Soubor:RomaArcoTitoChiave.jpg
Soubor:Schloss-liebenstein-002.jpg
Soubor:Slezské Beskydy - Rytířská stezka (cesta Nýdek - Velká Čantoryje).JPG
Soubor:Staatswappen-Liechtensteins.svg
Soubor:Vrchlabi ratusz.jpg
Soubor:Wiki letter w.svg
Soud
SpaceX
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Zdroje knih/80-207-0246-6
Speciální:Zdroje knih/80-7202-388-8
Speciální:Zdroje knih/978-80-7330-371-6
Spirála
Spojené království
Spojené státy americké
Společné jmění manželů
Státní znak Lichtenštejnska
Stát Palestina
Střelecký ostrov
Starostové a nezávislí
Starship (SpaceX)
Stejnopohlavní manželství
Stejnopohlavní sexuální styk
Stejnopohlavní soužití na Islandu
Stejnopohlavní soužití na Maltě
Stejnopohlavní soužití na Slovensku
Stejnopohlavní soužití na Ukrajině
Stejnopohlavní soužití ve Španělsku
Stejnopohlavní soužití ve Švédsku
Stejnopohlavní soužití ve Švýcarsku
Stejnopohlavní soužití ve Finsku
Stejnopohlavní soužití ve Francii
Stejnopohlavní soužití ve Slovinsku
Stejnopohlavní soužití ve Spojeném království
Stejnopohlavní soužití ve Vatikánu
Stejnopohlavní soužití v Ázerbájdžánu
Stejnopohlavní soužití v Černé Hoře
Stejnopohlavní soužití v Česku
Stejnopohlavní soužití v Řecku
Stejnopohlavní soužití v Albánii
Stejnopohlavní soužití v Andoře
Stejnopohlavní soužití v Arménii
Stejnopohlavní soužití v Bělorusku
Stejnopohlavní soužití v Belgii
Stejnopohlavní soužití v Bosně a Hercegovině
Stejnopohlavní soužití v Bulharsku
Stejnopohlavní soužití v Chorvatsku
Stejnopohlavní soužití v Dánsku
Stejnopohlavní soužití v Estonsku
Stejnopohlavní soužití v Evropě
Stejnopohlavní soužití v Gruzii
Stejnopohlavní soužití v Irsku
Stejnopohlavní soužití v Itálii
Stejnopohlavní soužití v Kazachstánu
Stejnopohlavní soužití v Lichtenštejnsku
Stejnopohlavní soužití v Litvě
Stejnopohlavní soužití v Lucembursku
Stejnopohlavní soužití v Maďarsku
Stejnopohlavní soužití v Moldavsku
Stejnopohlavní soužití v Monaku
Stejnopohlavní soužití v Německu
Stejnopohlavní soužití v Nizozemsku
Stejnopohlavní soužití v Norsku
Stejnopohlavní soužití v Polsku
Stejnopohlavní soužití v Portugalsku
Stejnopohlavní soužití v Rakousku
Stejnopohlavní soužití v Rumunsku
Stejnopohlavní soužití v Rusku
Stejnopohlavní soužití v San Marinu
Stejnopohlavní soužití v Severní Makedonii
Stejnopohlavní soužití v Srbsku
Stejnopohlavní soužití v Turecku
Steve Harley
Steve Lawrence
Strana zelených
Struppen
Sudetští Němci
Svoboda a přímá demokracie
Svobodní
Taťána Fischerová
Thomas Patten Stafford
Tomáš Halík
Transfobie
Transsexualita#Přeměna
Twitter
Ugandský antihomosexuální zákon (2014)
Unie svobody – Demokratická unie
Upálení na hranici
Václav Klaus
Válka Izraele s Hamásem (2023–2024)
Válka v Bosně a Hercegovině
Válka v Jugoslávii
Vítězný oblouk
Vít Rakušan
Valená klenba
Varhany
Vdovský a vdovecký důchod
Velká Čantoryje
Velká Čantoryje#Rytířská stezka
Velmistr (rytířské řády)
Vesnický kostel
Vesnický kostel (Struppen)
Veto
Ve jménu…
Vláda České republiky
Vláda Petra Fialy
Vladimír Špidla
Vlastimil Ostrý
Volba prezidenta České republiky 2013
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2017
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2021
Voluta
Vrchlabí
Vyživovací povinnost
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2024
Wikipedie:Autorské právo#Publikování cizích autorských děl
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2024
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Pahýl
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/březen
Wikipedie:Vyhněte se vyhýbavým slovům
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2024
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Workshop
X (sociální síť)
Yogyakartské principy
Zákon
Zákon č. 2013-404
Země
Zlatá trojkoruna
Zločin z nenávisti
Zuzka Rujbrová




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.